poniedziałek, 1 sierpnia 2011

NARASTAJĄCY KRYZYS CZYLI PRAWDZIWE OBLICZE GLOBALNEGO KAPITALIZMU

W kapitaliźmie nie liczy się konsument ,pracownik czy dobrej jakości produkt. Dla właściciela kapitału liczą się przede wszystkim zyski. Jak to kiedyś powiedział w TVP poważny ekonomista ,TP nie jest od tego aby w Polsce rozwijać internet ale żeby osiągać maksymalne zyski i to jest podstawowa ideologia licząca się w kapitaliźmie. Zysk i pieniądz są bogiem.
Z ideologii zysku (kapitalizmu) biorą się prawie wszystkie światowe patologie jak głód ,bezdomność ,bieda i bezrobocie oraz prestępczość ,narkomania i alkoholizm. Brak opieki medycznej i pieniędzy na leki oraz bardzo wiele śmierci głodowych w tym około 6 mln dzieci to też wynik ideologii zysku. Niszczenie środowiska naturalnego ,traktowanie zwierząt ja martwe rzeczy ,hamowanie postępu technicznego to też ideologia zysku. Zysk to praktycznie jedyna wartość dla kapitalizmu. Kapitalizm to gospodarczy system ,który tworzy społeczeństwo kastowe (klasowe) o strukturze piramidy której podstawą jest duża liczba biedaków na dole oraz garstka bogaczy na górze. Podział na klasy społeczne to nie wymysł Marksa ale naturalnych tendencji kumulacji zysków w kapitaliźmie. O ile wiem Marks chciał budować społeczeństwo egalitarne ,bezklasowe ,w którym każdy pracuje dla dobra wspólnoty. Ideologia Marksa praktycznie nie różni się od przesłania Biblii i chrześcijaństwa. Chociaż Marks był być może człowiekiem niewierzącym to jednak idee ,które głosił są bardzo bliskie chrześcijaństwu. Nie wiem czy on zdawał sobie z tego sprawę ,ale to teraz nieistotne. Idee ,które powinny głosić kościoły chrześcijańskie a nie robiły tego a wręcz zwalczały niekiedy te idee zaczęli głosić ludzie pragnący równości i braterstwa czyli komuniści i socjaliści. Deklarowana niewiara w Boga tych ludzi była raczej niewiarą w ludzi ,którzy mienili się nauczycielami chrześcijańskiej wiary. W kapitaliźmie producentom chyba raczej nie zależy na jak najwyższej jakości produkowanych wyrobów ,bo to by oznaczało spadek popytu w przyszłości. Stąd jest produkcja wysokiej jakości towarów dla nielicznych elit oraz raczej przeciętnej jakości produkcja wyrobów dla ogółu. Kapitał pragnie pomnażania zysków i ciągle rosnącej sprzedaży. Nie psujące się długo towary nie sprzyjałyby takiej ideologii. Co innego w socjaliźmie ; wyroby wysokiej jakości były dla wszystkich.
Czy dzisiaj kiedy kryzys gospodarczy ogarnął praktycznie cały Świat globalny kapitalizm jeszcze opłaci się reformować ? Czy raczej Światu potrzeba teraz zupełnie czegoś nowego ? A może to nowe wcale nie jest takie nowe i już sprawdziło się w praktyce w niektórych krajach Europy wschodniej i trzeba by było tylko niektóre mechanizmy upadłego nie tak dawno ustroju udoskonalić ?